Azt már tudjuk, miért buknak el nemzetek, de mitől sikeresek?
A közgazdasági Nobel-díj és a nyugati felsőbbrendűség esete Délkelet-Ázsiával.
Krausz Ferenc a Blikknek adott hosszabb interjút.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán
Krausz Ferenc 2023-ban kapta meg a fizikai Nobel-díjat, most azonban a tudós elmondta, nem sok ideje jut a kutatásokra és a családjára sem – olvasható a Blikken.
„Láthatja, elég jól. Mióta megkaptam ezt a komoly elismerést, gyökeresen megváltozott az életem, nem győzök eleget tenni a meghívásoknak, előadásoknak. Járom a világot és azt tapasztalom, hogy mindenütt szeretettel fogadnak. Nemrég Amerikában jártam, innen pedig Bécsbe, majd Berlinbe utazom előadást tartani, egy hét múlva pedig már Kínába utazom hosszabb időre, szintén előadásokat tartani” – válaszolta a fizikus arra a kérdésre, hogy hogyan éli meg a Nobel-díjjal járó népszerűséget.
Arra, hogy mostanában nem sok ideje jut a kutatásokra, ezt mondta: „Sajnos, így van, s év végéig is így lesz, hiszen karácsonyig betelt a naptáram programokkal, utazásokkal.
Hónapok óta olyan intenzíven élek és olyan keveset alszom, hogy néha álmossági hullám jön rám napközben, ami eléggé megvisel.
Keresem az új egyensúlyt az életemben, de a programok egyelőre sodornak. Mindez a tudományos munka rovására megy, de szerencsére jó a csapatom, rendszeresen tartom munkatársaimmal a kapcsolatot, és tudják, mi a dolguk. Ha ez az intenzív szakasz egyszer lezárul az életemben, arra jobban odafigyelek, hogy ne minden meghívást fogadjak el, mert mégis csak a kutatást tartom az életem központjának. A Nobel-díj után is ugyanolyan motivált vagyok, mint előtte!”
Krausz Ferenc családja is nehezen éli meg, hogy a kutató keveset van otthon: „A feleségem évek óta sokat nélkülöz engem. A két lányom már nagy, dolgoznak. Az egyikük tanít a feleségemmel együtt egy magániskolában, a másik jogászként dolgozik. Két unokám van: az egyik egy-, a másik hároméves. Ha odahaza tartózkodom, igyekszem velük rendszeresen játszani.”
A teljes interjút ide kattintva olvashatja el.